SWN Screenplay Competition: August 2020 | Placements

SWN SCREENPLAY COMPETITION: NOVEMBER 2020

Winners, Finalists, Semi-Finalists and Quarter-Finalists.

01 August – 01 September

GRAND PRIZE

Winners

Daniel Talbott

Yosemite

Three young siblings have been sent into the snow-silent woods in the Sierra Nevada foothills to dig a hole deep enough to bury a family secret. They search for a way to escape or be rescued from their lives as snow continues to fall and the world sinks in around them.

Feature-Length

Bree Wyrd

Aegis 

When a billionaire tech genius invents a nanotech vaccination that makes humans invulnerable to bullets, he radically destabilizes the global power structure and becomes a fugitive fighting for his life.

TV Pilot

Govind Chandran

At The End Of The Road

Giving a lift to a friend’s sibling, two childhood friends discuss life and family while confronting how to move on from past prejudices.

Short Film

Feature-Length

Finalists

Dane McCauley
The Brothers Fury
Addie Johnson Talbott & Alessandra Mesa & Daniel Talbott
A KINDER SEA
Emilio Santín
Three Days
Geraldine Mary Colson
LIFE SPECTRUM
Giovanni Sanseviero
Face Painters
John Thibault
Final Appeal
Jonathan Zarantonello
Review
Jude Quintiere
The Moses Complex
Matthew Redmond
The No. 10

TV Pilot

Finalists

Chris Bone
Contentment (Pilot)
Christopher Holt
Crocodile
Dean Harakas
Blue Spice Queen - Pilot
Keith R. Higgons
Nontraditional
Kira Liva
Privileged
M. Rowan Meyer
Lemonlight
Michael Schenck
Dorm E 301
Michelle Jacquot
UNITED
Rhys Freeman
The Night We Met

Short Film

Finalists

Emily Banting
The Third Act
Ian Davies
PADRE
Jacob Hind
Writer's block
Jess Friedman
Funland
Kevin Machate
Heist
Luke Valdes-Rodriguez
Desert Trip
Nan Davies
The Ex-Pupils
Nicolas Diaz
Pontus
Summer Grieve-Knight
Cassy

Feature-Length

Semi-Finalists

Alan C. Baird
Vlad the Impaler
Christopher Leong
The Lapdog
David Toussaint
Coney Island
Jason Partridge
Room Zero
Jeff Naparstek
Oh, my Leo!
Jonathan Turner Smith
The Loser's Club
Joyce Koch
I JUST MIGHT
Peter Hsieh
Super Turbo Overdrive
S J Bennett
Tollemache
Ted Ryan
Silent

TV Pilot

Semi-Finalists

Erika Kathryn
GLOBES
Lindsay Heiman
Wolfe Pack
Robert Brand
Beyond the Triangle

Short Film

Semi-Finalists

Alyxandrya Prynce
Worst Critic
Eric C. Jones
The Knowledge Men
Euan Mitchell
Gertie and Her Goats
Lance Cameron Donald
ADDIE'S PLACE
Michael Cooper
Bloodline - Elisa's Story
Nicky Denovan
In or Out
Stuart Schulz
J.R.'S DILEMMA
Stuart Schulz
"SPINACH"
Tushar Sen
Zulfi - Short Script
Zachary George Kotiadis
Murphy's Law

Feature Length

Quarter-Finalists

Aidy Mic
Forgiven
Alyxandrya Prynce
One Way Out
Arianne Peterson
Strung Tight
Arianne Peterson
The Meter Maid
Cristian Medellin
The Guilty Party
D Dawson
Heaven is For Quitters
David Toussaint
Swing
James Oliver
Rough Sea
Jeff Naparstek
When in Rome
Jeff Naparstek
The Answering Machine
Juliette Marie Garrigues
BEAUTY, THE CAT (September 2020)
L. Andrew Cooper
Calling Cards
Larry Leinoff
Seven Washington Place
Linnéa Johnsson
Neighbors
Marek Zalewski
Truth
Nicholas Robbins
The Lost Space
Sean Guerrero
The Hidden Garden
Titan Frey
Imagine

TV Pilot

Quarter-Finalists

Clement Fitzpatrick
Chase Of The Vacuum
Flynn Mclean
Alcoholics Anonymous
Mahdi Bevan
Medic From Outer Space
Mazie Chen
Alien Of New Earth

Short Film

Quarter-Finalists

G. Lloyd Helm
Winds of the great Mojave
Joshua Boshell & Taylor Pike
Something, Somewhere
Kelly Peterson
A Promise to Sofie
Lance Donald
BLUE CHEVY
Leandro Oliveira
Contempt
Matt Mancuso
Underwear
Patrick Gamble
Ravens
Seyed Ali Mosaddad
An Autumnal Symphony
Valerie Knill
Project future minds

Share